להוציא מעט לחם מתוך הסלע

מתוך האתר של דני כהן

אני מוזמן לביקור בסניף הביטוח לאומי. אחר שערי הבידוק, תחת תקרת הניאון שוכן עם רב וגדול על טפו וצאנו: מבוגרים חובשי כיפות, צעירים בכפכפים, ילדים מרוטי נוצות בליווי אימותיהם התלויות מתוך תיקי גב, אוחזות בקבוקי מים וכולם חסרי אוויר לקראת הבידוק לעלייה למטוס שלא יסע לשום מקום: מי לוועדה רפואית, מי לפקיד שחוק, מי יבוא בשערי העובדת הסוציאלית שניכר שאיבדה מרבית לחלוחית אופטימית, והרוב יזכה לחילוף איטי של שעון התור ולדיסקו אורות אדומות של חץ הכיוון שיוביל את התהלוכה אל האשנב האקראי שהתפנה. עכשיו. מי בתור?

לפגוש את ביטוח לאומי בגדולתו משמעו לחוג סדר פסח כהלכתו. הנכה- הוא קרבן הזבח ירבה לספר ביציאת מצריים: מהיום בו התוודעתי לכאב ועד יום החמסין של אתמול. אלהג כאילו הסיפור חדש ולא הוזן בשדה הרלוונטי בפנייה המקוונת תחת: "ארוע נשוא התביעה".

הפקיד התורן יתלה בי את עיניו המזוגגות, ויצופו להם שיירות ארוכות של סימני שאלה וחקירות שתי וערב, כאילו בפעם הראשונה עסקינן: איזה פיצוץ? הייתה משטרה? אז מה נפגע? וזהו? חקרו אותך? כן. כמה? פעמיים. כאן בביטוח לאומי? במחלקת הביטחון . בטוח? מאה אחוז.

הרעיון לבחון את מציאות חייו של הנכה מפעם לפעם אינה רעה כלל. יש לה צדדים חיובים וטובים, לבוא לקראת צורך חדש, לעדכן את מענה המוסד לביטוח לאומי לצרכים המשתנים של המבוטח, ולגלות מעט אמפטייה כלפי מי שנאלץ להושיט את ידו לעזרה מתשתית הרווחה של המדינה. אבל אצלי וכנראה גם בעבור שאר המזיעים שמאחורי וצדדי, המנגנון עובד מתוך מטרה הפוכה בתכלית.

ביטוח לאומי בהתנהלותו, כאשר אינו לומד את המקרה והמבקש בקצבה או בנכות, יעביר אותו מחדר לחדר, ויעשה אותו מתמודד לכוכב נולד כאשר יזמר תורת פציעתו שבעל פה, יבקש ויקבל את אותם המסמכים – בדיקה אחר תשובה, ויפעל לרפות את ידיו של מי שבא להוציא מעט לחם מתוך הסלע.

גם כאשר תעלה לתורה על הדוכן למול ארון הקודש, ותצלח את הרופאים המומחים והשאלות המקניטות, הפקידים הלאים ושלל הטפסים המסוכסכים זה עם זה, ואחרי שנשמרת שלא לערבב, חס וחלילה, הצהרה של מי שמבקש נכות בעבודה עם טופס של מי שמבקש נכות שאינה בעבודה, צפוי לך אפס תוצאה. שתהיה הצלחה, היא תבוא באיחור ענק במעטפה לבנה עם חלונית שקופה.כעת שנשלח אליך כרטיס הפלסטיק המאשר כי נכה אתה, תפסע במבוך נוסף בו תידרש להפגין עמידה בדרישות סף נוספות, בהצגת אישורי רופאים יחודיים המתחדשים מעת לעת, שבזכותם יתכן כי תוכל לזכות גם בקצבה: קטנה זעומה ועלובה. מתחדשת.

על עיכוב שנמצא שאכן התעכב, תמצא את המחשב של הביטוח לאומי מדווח לך בהתרגשות כי נמצאת זכאי לפיצוי חד פעמי של כמה עשרות שקלים. עימך הסליחה. אצלי אחרי שנה, אותו קומפיוטר ממש, קבע שחובי לביטוח הלאומי עומד על עשרות אלפי שקלים, רק מסדרת הקשים לוגיים וחישובי ריבית. כולם שגויים לחלוטין.

מאחר וההיתרון עבר למכונה והיא לא נמה ולא נחה לרגע, אין סיכוי לפונה לביטוח לאומי לנצח אותה. ספציפית אלי, ההפסד שלי כבר רשום על הקיר, מפני חיסרון שאני נטול בבהירות ויצירת דבוקות של מחשבות תועלתיות. אני מזמן עובר להילוך בלי כוח. אני מרים לאט את היד הימנית הטובה שלי באוויר. נכנעתי לרצף האלקטרונים: עזבו אותי מנכות, רק תגידו לדבר הזה שמתחת לשולחן שיבטל את החוב.  אני כבר מצהיר שאין ולא יהיו לי שום טענות או מענות או טרוניות בעתיד לבוא. מוכן להישבע בחוץ ליד התורן של הדגל.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s