צביה היתה אזרחית מהשורה, כמוך וכמוני

מאת: אורנה אורבך 

אורנה כתבה את הפוסט בדף הפייסבוק של ראש הממשלה בנימין נתניהו

רובנו הגדול טרוד בבעיות יומיומיות, קיומיות, למי מאיתנו אין את הצרות שלו.ולך תעמיס על הכתפיים צרות של אחרים, טבעי שנהפוך קהים ואולי אטומים.

אבל המדינה.. המדינה… מדוע היא הפכה אטומה וקהה?
מדוע נושאי המישרות במוסדות השונים ששכרם משולם מעבודתנו, שנועד להבטיח אוזן קשבת, ותמיכה בשעה שאדם כלשהו קורס מסיבה כזו או אחרת,מדוע הם מתעמרים באזרחים החלשים,הפגועים,הקורסים,החולים, שזקוקים לתמיכה?
צביה היתה אזרחית מהשורה, כמוך וכמוני.
עבדה במשך שנים כשוטרת, ופירנסה עצמה בכבוד, מן הסתם נוכו ממשכורתה דמי ביטוח הלאומי.
כתוצאה מאירוע רפואי הפכה צביה לנכה: מצבה הלך והידרדר, וכיום צביה הגיע למצב שבקושי היא זזה. היא חיה בדירה מיניאטורית, ללא סיוע.
בעיות אורטופדיות שונות הפכו את צביה לנכה, שמתניידת בקושי על קביים, את כתפיה היא לא יכולה להזיז, תנועות ידיה מוגבלות מאוד,צביה אינה יכולה לעשות פעולות בסיסיות לבדה ללא סיוע, להתרחץ לבד היא לא יכולה,להתלבש לבד היא לא יכולה, קשה לה לחצות את חדרה הקטן בלי ליפול. וקשה לה עוד יותר לקום לאחר שנפלה. היא זוחלת לקיר, ועם המצח היא מסייעת לגופה להתרומם, ולנסות לעמוד בחזרה. דירתה הקטנה נראית כמחסן לא מסודר, כל חפציה זרוקים בעירבוביה, מפני שהיא לא יכולה לסדר, ואם הדברים יהיו מסודרים בארונות למשל היא לא תוכל להגיע אליהם ולקחתם בגלל מגבלותיה הפיסיות.

למי צביה לא פנתה: לחברי כנסת, שר השיכון, המנכלית לביטוח לאומי, חלק לא טרחו בכלל להשיב לה. וחלק ניפנף אותה בנימוס, העביר אחריות לגורם אחר, שעושה כך אף הוא ומנפנף אותה הלאה.
מצבה הבריאותי הקשה הביא את צביה לפת לחם.

הסיוע הכספי שהיא מקבלת הוא לעג לרש. גם להגיע לוועדות השונות זו משימה בלתי אפשרית עבורה. מיותר לציין שאף אחד ממחלקת הרווחה וביטוח לאומי לא טרח להגיע לדירתה השכורה ולבדוק באילו תנאים היא חיה.

וכך היאוש, הכאבים, הבעיות הרפואיות, חוסר בכסף למחיה, חוסר יכולת לבצע פעולה אנושית בסיסית כמו להתקלח, להתלבש,להתנייד משתלטים על חיה.
צביה בסה"כ רוצה להתפרנס בכבוד.
היא למדה לעטר צלחות. צלחות אותם היא מכנה "הצלחות שמביאות הצלחות".
ולמרות כל הקשיים המוטוריים שלה, למרות כל הקשיים והתנאים הבלתי אפשריים שבדירתה הקטנטנה היא מצליחה לעטר צלחות בקישוטים שונים,ועושה זאת בתנאים בלתי אפשריים ממש.
צביה מאד היתה נבוכה להראות לאדם זר כמוני את תנאי מחייתה, זאת מפני שצביה אינה רוצה שירחמו עליה,צביה אינה רוצה בתרומות, היא בסך הכל רוצה לקבל את המגיע לה מהמדינה.

כך נראה הסלון,וכפי שניתן לראות בו את הצלחות בתהליך עבודה בתת תנאים
החדר קטן,קטן מאד ורק בשל צילום בעדשה רחבת זוית הוא נראה גדול

לאדם שאינו נכה קשה להתנייד בדירה מבלי להיתקל במשהו, אז נסו לתאר אדם נכה עם קביים, בקושי זז שיתנייד בדירה כזו בלי ליפול, לשבור, להישבר,להיפצע, לבכות, לכעוס, להרגיש רע.
ולמרות כל אלה, מצאתי אדם רגיש,יצירתי,נבון, אך פגוע, ועצוב.

מה שקרה לצביה יכול לקרות לכל אחד ואחת מאיתנו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s