הרפורמה בקצבאות הנכות או בשמה השני "דפוק את הנכה"

מאת: עינת קדם

ייתכן שיש אנשים שמאוכזבים מכך שהיתה לי הזדמנות לדבר על קצבת הנכות אתמול בתכנית של גבי גזית, ולא התעכבתי עליה. אני רוצה להסביר:

קצבת הנכות היא ביזיון, כך זה היה על פי חוק הביטוח הלאומי הישן (עד 1.8.2009), וכך זה גם על פי חוק הביטוח הלאומי החדש (תיקון לרון).

החוק החדש מקומם אף יותר, שכן הוא נחקק בתגובה להפגנת הנכים הגדולה ב-2002. הנכים יצאו להפגנה שנמשכה 77 יום כדי להעלות את קצבת הנכות לגובה שכר המינימום, ובמקום שהמדינה תשמע את זעקתם, בייחוד את זעקתם של נכים שאינם עובדים או שאינם מסוגלים לעבוד, היא קבעה – בעידודם הנמרץ של גורמים אינטרסנטים, ביניהם נכים וחברות השמה – חוק חדש שאמור לפתור את בעייתם של נכים שאינם יכולים להתקיים מקצבה כה נמוכה, על ידי עידודם לצאת ולעבוד ולהגביר את משכורתם ככל האפשר, וזאת תוך התעלמות מכך שנכים לא עובדים בשל נכותם הקשה או בשל הקושי שלהם למצוא עבודה שתתאים לנכותם, או בשל הקושי שלהם למצוא מקום עבודה שיקבל אותם, והם זקוקים לקצבה גבוהה יותר, ולא לעידוד.

החוק החדש פתר את הבעיה, אבל לא את זו של הנכים שתבעו להגדיל את גובה קצבת הנכות, אלא את בעייתה של המדינה, שביקשה להקפיא את גובהה של קצבת הנכות ולהקטין את נטל תשלום הקצבאות לנכים והצליחה להשיג זאת בעידודם של קומץ נכים רודפי בצע ששיתפו פעולה עם גורמים דורסניים שלא אכפת להם מנכים כלל.

כעת כל מטרתו של הביטוח הלאומי היא לעודד את הנכה, באמצעות שקרים, לצאת ולעבוד או להגביר את תפוקתו ולהגיד לו שקצבתו לא תיפגע, ואז לתפוס אותו על חם ולדפוק אותו עד הסוף – להעביר אותו לקצבה חלקית לצמיתות או לבטל את קצבתו לצמיתות, גם כשהוא לא יעבוד כלל או שהכנסותיו ירדו.

אני כל כך כועסת על נכים שבשל בצע כסף שיתפו פעולה עם רודפי בצע אחרים. ב-2002 זאת היתה הזדמנות ייחודית לשנות סוף סוף את מצבם של הנכים, וקומץ של נכים טרפדו את זה במו ידיהם. אני לא יודעת אם לנכים תהיה שוב הזדמנות כזאת להעלות את הנושא לסדר היום כך שדברים ישתנו. קצבת הנכות של הנכים היא ארון מתים. המדינה מרגישה שהיא טיפלה בכך כראוי בדוח שמן ופוגעני שהיא יישמה את המלצותיו, ושהנכים עצמם לא רק הסכימו לכך אלא תבעו את יישומן, תוך התעלמות מנכים רבים אחרים שזעקו נגדו אך קולם לא נשמע.

בשיחה כה קצרה על קצבת הנכות, שבה גם הופנתה אליי שאלה ספציפית על ידי גבי גזית (מהו גובה השכר שמותר לי להרוויח אותו עפ"י החוק הישן מבלי שקצבת הנכות שלי וההטבות הנלוות יתבטלו) לא יכולתי להעלות את הנושא הזה שמקומם אותי כל כך, אבל אני מבטיחה שאמשיך לעשות מה שאוכל כדי להעלות את הנושא הזה למודעות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s