דיון דחוף בוועדה הציבורית לפניות הציבור של המוסד לביטוח לאומי, בעקבות מותו של משה סילמן

התקבל במייל ע"י: יפעת סולל, עו"ד חברת הוועדה הציבורית לפניות הציבור המוסד לביטוח לאומי
הבוקר הוצאתי לוועדה הציבורית לפניות הציבור של המוסד לביטוח לאומי, בה אני חברה, דרישה לכינוס דיון דחוף, בעקבות פרשת משה סילמן:הנדון: בקשה לקיים דיון דחוף – בעקבות מותו של מר משה סילמן

כולנו הזדעזענו מהחלטתו של מר משה סילמן להצית עצמו, במהלך ההפגנה לציון שנה למחאה החברתית בישראל. אולם מעשהו של משה סילמן לא בא כביטוי למצוקה חסרת שם ומען. אחת הכתובות הישירות אליה הפנה משה סילמן אצבע מאשימה, היא המוסד לביטוח לאומי.

למעשה, ניתן לראות מקורות חייו של מר סילמן, כי התדרדרותו מאיש עסקים אמיד למי שעמד להיות דר רחוב בתוך ימים אחדים, החלה בשל החלטה של המוסד לביטוח לאומי לחייבו בתשלום של חוב בן 15,000 ש"ח, דרישה שבגינה נאלץ למכור את מקור פרנסתו – משאית הובלות – מהלך ממנו לא הצליח להתאושש כלכלית.

כחברי הוועדה לפניות הציבור, איננו עוסקים במקרים פרטניים. מעמידים בפנינו סטטיסטיקות ונתונים ומראים לנו שיעורים של פניות שנתקבלו, מוינו ונבדקה נכונותן. אולם תפקידנו אינו מתמצה בקבלת מידע גרידא. תפקידן של וועדות המוסד לביטוח לאומי לפקח על התנהלות המוסד וכך עלינו לפעול.

צעקתו של מר סילמן, אינה מאפשרת לנו להמשך לנהוג כביום ביומו. משה סילמן אינו יחיד, שנקלע לקשיים. הוא אחד מרבים, רבים מאד, אשר ראו ורואים במוסד לביטוח לאומי, במקום רשות שמטרתה לייצר רשת בטחון סוציאלית, ערבות הדדית וסולידריות – בהתאם לשמה – מוסד שעניינו השפלת המוחלשים, דחיקתם עד למצבי יאוש, מוסד שמעדיף את הבירוקרטיה על האדם ואת החשדנות על הסולידריות.

המוסד לביטוח לאומי, הוא נושא דמותה מדינת ישראל, אשר הפכה את האזרח משותף לצרכן ואת המדינה מאחראית לאזרחיה, למי שרואה את תפקידה לצמצם הוצאות ולמקסם רווחים. בהתאם לכך, אזרחים מוחלשים נתפסים כנטל ותו לאו.

נדמה, כי במקום לראות בפונים אשמים בפוטנציה להשקיע סכומי עתק באיתור רמאים, מן הראוי היה, שהמוסד לביטוח לאומי ישים לו למטרה לאתר אזרחים הזקוקים לעזרה ואינם מוצאים דרך לקבלה. על המוסד לביטוח לאומי להיות קולם של המוחלשים בישראל, לתת מענה בעת צרה ולפתוח את הדלתות אל מוסדות המדינה האחרים, האמורים להתייצב בעת צרה.

לאור כל האמור לעיל, אבקש לקיים דיון דחוף בוועדה, כדלהלן:

1. מתן דין וחשבון באשר לכשלים בטיפול בעניינו האישי של מר משה סילמן;
2. עדכון באשר לסיבות המערכתיות שהביאו לכשלים כאמור;
3. סקירת התיקונים הנדרשים לשם מניעה של כשלים כאלה שהתבטאו בעניינו של משה סילמן, כדי למנוע מקרים דומים בעתיד;
4. דיווח לגבי צוות "אורות אדומים" – סמכויותיו, דרכי פעולתו ותקציבו;
5. הודעה בדבר הצעדים האופרטיביים בהם מתכוון המוסד לביטוח לאומי לנקוט בעקבות הכשלים לעיל ולוחות הזמנים לנקיטתם.

לאור החשיבות העליונה בדיון כאמור, אבקש כי הוא יקבע מיידית ולמועד הקרוב ביותר האפשרי.

2 מחשבות על “דיון דחוף בוועדה הציבורית לפניות הציבור של המוסד לביטוח לאומי, בעקבות מותו של משה סילמן

 1. הוא לא נאלץ למכור את המשאית, ביטוח לאומי החרים לו אותה ומכר אותה בחצי מהשווי. והפקידים שעשו את זה בטח סידרו לחבר שלהם קומבינה על המשאית בחצי מחיר.

  יופי באמת שמישהו היה צריך לשרוף את עצמו כדי שאתם תוציאו את הראש מהתחת ותתחילו לעשות את התפקיד שאליו מוניתם מההתחלה.
  לפי מה שאת מספרת, היתה לכם פעם בכמה חודשים פגישה על בורקס, שבה איזה סמנכ"ל היה מראה לכם מצגת מלאה במספרים ואחרי שהייתם שואלים שאלה שתיים, הרגשתם שעשיתם את עבודתכם.
  דרך אגב, כמה שילמו לך שם לישיבה?

  המצב הנורא עם ביטוח לאומי לא התחיל עם התאבדותו של משה סלימן ואתם הייתם שם ב"הוועדה הציבורית לפניות הציבור המוסד לביטוח לאומי" ולא עשיתם דבר בעוד אלפי אנשים נשברים תחת היחס הדורסני. דבר לא עשיתם.

  צר לי לומר לך זאת, אבל עו"ד יפעת סולל, גם את אשמה במצבו ובמותו של סלימן. אם היה לך מינימום כבוד היית מתפטרת.

 2. לחבר מכיכר המיואשים: ליכלכת. אתה באמת לא רואה איך יתכן לשבת בוועדה כזאת ולא להצליח להזיז כלום? להיות מסנוור מהקיר האטום של המספרים ומהקיר האטום של הביורוקרטיה? הרי קו ישר עובר מהביורוקרטים של הביטוח הלאומי לביורוקרטים של משרד האוצר, ופיצוח בונקרים כאלה היא משימה מייאשת, וסיזיפית, ובדרך כלל פשוט בלתי אפשרית. אני לא מכיר את פועלה של גברת סולל אבל אני לגמרי רואה מצב שבו אדם עם האידאולוגיה הנכונה, מוטיבציה וכישרון, עדיין ייכשל בתיקון המצב. אם היא מתגייסת עכשיו כדי לנסות לתקן את המצב, לדעתי מן הראוי לעודד אותה. אפשר לשאול שאלות, אפשר להביע ספקנות, אפשר לשאול מה נכשל במה שקרה עד כה, אבל ביקורת כמו שהעברת היא בעיני לגמרי לא במקום, אלא אם כן אתה יודע בפרוטרוט על פעילות הועדה ופעילותה של גברת סולל בתוכה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s