הרופאים אמרו לו שיוריד את הפרוטזה. אמרו לו: אולי אתה מסתיר רגל בריאה

תחקיר עומק מתוך עיתון ערב רב באילת

חשיפה: הרופאים שקובעים אחוזי נכות של הביטוח הלאומי מועסקים על ידו . עוגת התקציב העומדת לרשות המוסד דלה . התוצאה היא שמי שמבקש קצבת נכות יאלץ לעבור מסלול מכשולים שהציב בפניו המוסד לביטוח לאומי . יש מי שסבור שהדבר אינו מקרי – האם המוסד לביטוח לאומי אכן ממלא את ייעודו המקורי- לתת ביטוח לכלל האוכלוסיה? . מן השטח עולה שלא . ומי שסובל בעיקר אלו כרגיל האוכלוסיות המוחלשות . מדינת רווחה או מדינה של פקידים?

השעה היא שמונה וחצי בבוקר, ואני נכנסת לסניף הביטוח הלאומי כדי לגלות ששישים ואחד אנשים כבר הקדימו אותי. "זה תמיד ככה אצלנו", אומרים לי המאבטחים. האנשים יושבים בצייתנות ואוחזים תיקי מסמכים מצולמים והררי ניירת. הבוקר אני נפגשת עם ויקטור לב, מאמן הקראטה האהוד והמוכר שקיבל התקף לב ומאז נותר נכה, ויקטור מספר לי שכיום הוא שוקל להגיש תביעה משפטית כנגד המוסד לביטוח לאומי. "כל החיים שילמתי ביטוח לאומי. כשאני מוגבל וקשיש הם לא משלמים לי את מלוא הסכום ושולחים לי מכתבים שבהם נטען שאני חייב להם 18 אלף שקלים ופתאום הסכום הופך ל26 אלף. הם מקבלים החלטות בעצמם ומסרבים לשלם לי את הגמלה במלואה. זהו ביזוי והשפלה של האדם". ויקטור מגלה את מה שרבים כבר יודעים, כשאתה חולה, נכה, נזקק, כשאתה ממש 'על הקרשים', אז אתה נזקק למלוא כוחותיך לסיבוב הקרבות האחרון הקשה מכולם: הסיבוב נגד המוסד לביטוח לאומי.

גיהינום של פקידים
ליאל [שם בדוי] היא ילדה יפה בת ארבע. היא אינה מדברת, אינה הולכת, עושה את צרכיה בטיטולים ולוקחת בכל יום תרופות למניעת התקפים אפילפטיים. כבר בגיל תשעה חודשים אובחנה התינוקת כחולה בתסמונת 'אנגלמן'. במאי 2006, פנו ההורים אל המוסד לביטוח לאומי וביקשו קצבת נכות. הבקשה נדחתה. "עברנו גיהינום", מספרת איב, אמה של ליאל. איב פוטרה מעבודתה בעקבות ההיעדרויות הכרוכות בטיפול בילדה. גם מסגרת מוסדית שהולמת את צרכי הילדה נמנעה ממנה בעקבות אי ההכרה של המוסד לביטוח לאומי. "הוצאנו אלפי שקלים על תרופות, על טיפולים, על בדיקות בתל השומר". איב ערערה, "עברנו את כל הטרטור שזה אומר למלא את כל הטפסים, להביא את כל חוות הדעת הרפואיות ולהגיש את הכל מההתחלה". התשובה של המוסד לביטוח לאומי על בקשת הערעור מונחת לפניי. "בתשובה לבקשתך לחידוש דיון", כותבת הוועדה הרפואית ביוני 2006, "הריני להודיעך, כי אנו נאלצים לדחותה. התעודה הרפואית אותה המצאת אינה מצביעה על החמרת מצבך הבריאותי, כנדרש בתקנות לילד נכה". במסמך מציינים, כי יש לאיב אפשרות לערער תוך שישה חודשים ומוסיפים בכתב יד: "ניתן לפנות בגיל שלוש שנים". רק בגיל שלוש וחצי הוכרה הפעוטה כנכה של מאה אחוז, מספרת איב, שהיא ובעלה הותשו כמעט כליל בתקופה הזו. על שיטת ההתשה של המוסד לביטוח לאומי, אומר פרופסור אברהם דורון, חתן פרס ישראל בחקר העבודה הסוציאלית את הדברים הבאים: "החור הקטן של קוף המחט הוא כל כך קטן עד שאף אחד לא יעבור דרכו. מוסד יכול להפוך את עצמו לבלתי נגיש על ידי קביעת תנאי קבלה קשים. קובעים כללי זכאות מסובכים והנגישות לוועדה או לסניף היא קריעת ים סוף. משך ההמתנה ארוך ולבסוף מעט מהאנשים שזכאים לשירות אכן יקבלו אותו".

תביא איתך עורך דין
למרות שהמוסד לביטוח לאומי חורט על דגלו את הסיסמה 'מלחמה בעוני', מן התחקיר עולה, כי הדרך אל הגמלה ארוכה ורצופת וועדות וערעורים. מי שזיהה את הפוטנציאל העסקי הכרוך באי הגשת השירות היו עורכי הדין הפרטיים שפתחו מכונים שכל מטרתם להכין את הפונה בדרך הטובה ביותר למיצוי זכויותיו. התשלום למכונים ינוע בין אלף וחמש מאות שקלים לאלפיים שקלים ויותר בנוסף לאחוז מסוים שיגבו ממך במידה והגמלה תאושר.
פנינו אל משרד עורכי דין דוד סער, אליו הגענו בעקבות פרסום באינטרנט ושוחחנו עם פקידה בשם ברכה:

למה אני צריכה עורך דין על מנת לבקש גמלה?
"ידוע שהביטוח הלאומי מקשה מאד. אם מגיעים לך 10 אחוז נכות – הוא יתן לך חמישה וגם זה לא בטוח. רוב האנשים שבאים אלינו מגיעים אחרי שהגישו בקשה בכוחות עצמם ונדחו. הם מגיעים אלינו בשלב הערעור. אנחנו מעסיקים רופאים מומחים שנותנים חוות דעת בלתי תלויות".

הוועדה הרפואית אמורה לקבל החלטה אובייקטיבית על סמך מצב רפואי…
"השאלה ששאלת מאד תמימה. למה שהרופא שיושב בוועדה הרפואית לא ייתן לך את הגמלה המגיעה לך על פי מצבך הרפואי? כי אנחנו חיים במדינה כזו".

ואם הייתי סתם אחת מהרחוב שלא מבינה בעורכי דין, בוועדות ובניירת?
"אחת כזו הולכת לביטוח לאומי ומקבלת את מה שנותנים לה או לא נותנים".

קצת מקומם המצב הזה…
"נורא. את לא יודעת עד כמה, ואותי במיוחד שאני יושבת פה ורואה את העוול שנעשה לאנשים".

הוויה דולורוזה של הוועדה הרפואית
גם שלי, שעובדת בחברת 'ברמדיקס', שמייצגת אנשים שמבקשים קצבת נכות, אומרת דברים דומים: "עדיף להגיע למוסד עם מישהו מקצועי שמכיר את הנהלים ויודע לעבוד מולם. לבד קשה להשיג דברים. הרף שנקבע למי שמבקש קצבת נכות הוא גבוה ביותר. הם מערימים קשיים ויש לדעת לארגן את התיק הרפואי עם כל המסמכים הרפואיים ולדעת מה לרשום ומה לא לרשום". לדברי שלי, הנקודה הקריטית ביותר בשלב התביעה היא הוועדה הרפואית. "אנשים לא יודעים שיש להם זכות לדבר. בוועדות לא נותנים לך לפתוח את הפה. וכשמדברים, צריך לדבר עניינית ולדעת מה ואיך להגיד".
הני כהן מספרת שהגישה תביעה בגין תאונת דרכים קשה ונשלחה ללא פחות משלוש וועדות רפואיות שונות. "בפעם הראשונה, הגעתי לבאר שבע והסתבר שהתיק שלי לא הגיע. בפעם השנייה זומנתי לוועדה בירושלים ושם מסרו לי שהתיק שייך לבאר שבע. לבסוף, קיבלתי זימון שלישי לירושלים, שם קבעו לי 49 אחוזי נכות. גמלה מתחילים לקבל רק בחמישים אחוז ומעלה. בשלב הזה, נשברתי ולא ערערתי". על הוועדה עצמה מספרת כהן, שקיבלה את ההרגשה שמתייחסים אליה כאל מי שמבקשת לנצל את המדינה. "הם לא נותנים לך הרגשה שאת בנאדם, אלא שאת חפץ. הרופא לא הרים את עיניו מהניירת ודיבר אלי בקרירות ובקצרה 'כן…?'".
גם סיגל [שם בדוי] מספרת על קרוב משפחה קטוע רגליים בעקבות סכרת שיצא מאחת הוועדות ודמעות בעיניו: "הרופאים אמרו לו שיוריד את הפרוטזה. אמרו לו 'אולי אתה מסתיר רגל בריאה?'".
על המתרחש בוועדות הרפואיות מספרת הילה [שם בדוי] מחברת 'זכותי': "הוועדה הרפואית אמורה להיות חמש דקות לכל מקרה. אנשים באים ומספרים שהוועדה דנה במקרה שלהם במשך דקה אחת בלבד. אנשים מספרים על התעלמות מוחלטת מדברים שהם מבקשים לומר. אנשים שמגיעים לוועדה הרפואית מניחים שהליקויים הבריאותיים שלהם ידברו בעד עצמם, וזה לא קורה".
"הרופאים בוועדה מקבלים תשלום מהמוסד לביטוח לאומי", אומר פרופסור דורון, "איני יודע באיזו מידה יש לרופאים הללו עצמאות בקביעת אחוזי הנכות על פי שיקול דעתם".

האם יש מצב של 'ניגוד אינטרסים'? הרופא שמקבל את משכורתו מן המוסד יבקש לחסוך כספים למדינה ויקבע אחוזי נכות שלא יאפשרו קבלת גמלה?
"באופן נורמלי, הרופא אינו מחויב לפעול לפי הוראות הביטוח הלאומי. באופן מעשי, אם הכנסתו תלויה במספר הפעמים שבה הוא מופיע בפני הוועדה, ברור שיש לכך השפעה עקיפה על ההחלטות שיקבל". לדעתו של פרופסור דורון, מצטרף עו"ד זאב גיא שכותב: "הוועדות הרפואיות מנוהלות בדרך כלל על ידי הביטוח הלאומי. רופאי הוועדות הרפואיות השונות הם רופאים מטעם המדינה. למרות שלכאורה הם אינם רופאים של הביטוח הלאומי, האינטרס והמחויבות שלהם, לא תמיד ברורים. השהות בוועדה הרפואית בפני הרופאים היא קצרה, לפעמים לא מובנת למבוטח, ולרופאים אין את הזמן להקדיש למבוטח". פרופסור דורון מעדכן כי לפני כמה שנים היה ניסיון להעביר את העסקת הרופאים מהמוסד לביטוח לאומי אל משרד המשפטים, אך המהלך לא יצא אל הפועל. אם עד כה קיבלתם את הרושם שמדובר בסחר – מכר מהסוג הקשוח ביותר, זה הזמן להזכיר שמדובר בסכומי כסף שמצטברים לסכומים של מיליוני שקלים. גובה גמלת נכות לאדם לשנה מסתכמת בסכום של 29,412 שקלים. לא עניין של מה בכך.
"אם ההורים שלי לא היו תומכים בי בתקופה הזו, אני חושבת שהייתי מתפרקת לגמרי", אומרת איב לסיום. היא מתקשה להבין כיצד הפגין המוסד לביטוח לאומי כזו רמה של אטימות: "היא אובחנה על ידי רופאים וזה לא הספיק להם", היא אומרת בצער, "הם צריכים להבין שכהורים שמתמודדים עם דברים כל כך קשים, אין לנו כוחות להילחם במוסדות האלו".

רפואה זה לא מדע
דובר המוסד לביטוח לאומי, חיים פיטוסי, מודע לבעייתיות הקיימת, והוא מנסה להסביר את המציאות בתוכה פועל המוסד לביטוח לאומי: "יש עוגת תקציב. המחוקק החליט מה שהחליט ואם היה נדיב, יכולנו לתת יותר".

כלומר, יש תקציב שנתי מסוים שאתם נדרשים לעמוד בו? 
"לא, אלא יש ספר ליקויים שמוכר גם על ידי משרד הביטחון ולפיו אנו עובדים".

כיצד קורה שרופאים בוועדה קובעים אחוזי נכות נמוכים מרופאים אחרים? 
"רפואה זה לא מדע. המצב הרפואי אינו חד משמעי. שלושה רופאים יכולים לבדוק אותך ולקבוע לך אחוזי נכות שונים. רופאים שאת משלמת להם שכר פרטי יקבעו לך אחוזים שונים".

אתה מטיל ספק בשיפוט של רופאים מומחים שאינם מועסקים על ידי הביטוח הלאומי?
"לא. אני אומר שהרופאים שמועסקים על ידי הביטוח הלאומי אינם מונחים על ידו לקבל החלטות כאלו או אחרות".

יש טעם לפגם בכך שהם מועסקים על ידי המוסד לביטוח לאומי שאמור לשלם את הגמלאות בסופו של דבר…
"מי יעסיק אותם? איזה משרד? כל משרד הוא משרד של המדינה".

יש מינימום זמן שוועדה רפואית אמורה לדון במקרה שמובא לפניה?
"יש וועדות שנמשכות שעתיים ויש כאלו שנמשכות עשרים דקות".

פנו אלינו אנשים שספרו על וועדות שנמשכות דקות בודדות…
"אם זה נכון, זה לא בסדר. הוועדה אמורה לבדוק אותם ולהקדיש די זמן לבדיקה של המקרה".

למה שלא תתכנס וועדה רפואית באילת במקום 'לטרטר' אנשים בנסיעות לכל רחבי הארץ?
"ניסינו לבנות וועדה באילת וזה לא הלך. רופאים מהדרום לא מוכנים לרדת עד לאילת בשביל חצי שעה של וועדה. בחלק מהוועדות צריכים להשתתף אורתופד, נוירולוג, פנימאי, ואין לנו רופאים באילת".
לגבי המקרה של איב, מוסר הדובר את הדברים הבאים: "ילד נכה מקבל גמלה על פי מצבו התפקודי. ילד בן חצי שנה או שנה ממילא הוא לא קם לא הולך, עושה צרכים בטיטולים, כך שעד גיל שלוש, אין פגיעה תפקודית".

במצב של התמודדות עם ילד נכה מאה אחוז, המשפחה סופגת עלויות גבוהות בגין הוצאות רפואיות, האם פוטרה מעבודתה וההכנסה של המשפחה נפגעה משמעותית.
"זה לא קשור לביטוח הלאומי. הוא מפצה על תפקוד הילד, לא על צער או עוגמת נפש או הוצאות".

מתקבלות אצלך תלונות על פעילות הוועדות?
"המון. כל הזמן. בעקבות התלונות הרבות שקיבלנו בנוגע להתנהלותן של הוועדות הרפואיות, החליט המוסד על תהליך של שדרוג ושיפור השירות".

ביקשנו את פרטי המחלקה או העובדים שאחראים על השדרוג ובכלל, פרטים לגבי השדרוג המובטח, כשהמידע יתקבל הוא יפורסם. שאלנו גם כמה בקשות לגמלת נכות כללית התקבלו בשנה שעברה וכמה מתוכן נדחו? טרם נענינו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s